1. ročník Jesenné
jazzové dni v Žiline

Medzinárodný festival Jesenné jazzové dni v Žiline 2019 šesť rokov vystupoval pod názvom Bratislavské jazzové dni v Žiline. Od roku 2019 pokračuje ako autonómny festival s novou dramaturgiou a programovou štruktúrou. Festival začína vo štvrtok 24. októbra vo Ville Nečas v Žiline. Pokračuje v sobotu 26. októbra v Mestskom divadle Žiline hlavným programom v štýle alternatívneho jazzu bez žánrových hraníc.

Festival v Mestskom divadele otvorí slovenská jazzová formácia Martin Mičian Quintet. Druhou hviezdou večera bude medzinárodná formácia Seamus Blake & Danny Grissett & Lukáš Oravec Quartet. Americký saxofonista Seamus Blake je považovaný za jedného z najlepších saxofonistov súčasného jazzu, ktorý spolupracuje s najslávnejšími jazzmanmi sveta. Jeho hudba je známa svojou sofistikovanosťou a odvážnymi improvizáciami. Študoval na bostonskej Berklee College a v roku 2002 vyhral najprestížnejšiu jazzovú súťaž Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition. V úlohe leadra zaznamenal 17 albumov a viac než 70 albumov nahral ako sideman. Podieľal na sa šiestich albumoch, ktoré získali nomináciu na Grammy. Americký klavirista a skladateľ Danny Grissett je jeden z najznámejších hudobníkov New Yorku a medzinárodnej scény. Spolupracoval s tými najväčšími hviezdami ako Freddie Hubbard, Vincent Herring, Marcus Strickland, Steve Nelson, Roy Hargrove, Willie Jones III, Lousi Hayes, Jeremy Pels či Jummy Green. Je dlhoročným členom projektu Toma Harrella a
často účinkuje v Big Band Charlesa Mingusa. Ako sólista sa predstavuje vo vlastnom Triu. Slovenská formácia Lukáš Oravec Quartet okamžite zaujala jazzových nadšencov svojou
kvalitou. V roku 2012 získala kapela najvyššiu cenu súťaže Young Faces of Slovak Jazz a zároveň cenu za interpretačný výkon. V roku 2013 vydali debutový album s názvom Introducing Lukáš Oravec Quartet, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roka. V roku 2016 vydávajú tretí album Ali, ktorý získal nomináciu na Radio Head Award 2017 a vyhráva cenu ESPRIT 2016 za najlepší jazzový album roka. Headlinerom festivalového večera bude americká funky, hip-hop jazzová formácia Ghost- Note. Ghost Note, to je explózia zvukov, za ktorou stojí duo perkusionistov, multi-Grammy- víťazov — Robert “Sput” Searight a Nate Werth, ktorí sú zároveň aj členovia slávnej koncertnej kapely amerického jazzu Snarky Puppy. Ghost-Note, to sú hudobníci, ktorí hrávali s hviezdami ako Prince, Snoop Dogg, Erykah Badu, Herbie Hancock, Kendrick Lamar, Marcus Miller, Toto či Justin Timberlake. Ich obidva albumy Fortified a Swagism sa stali jednotkou jazzovej hitparády iTunes Jazz Chart. Funky štýl posúvajú do budúcnosti.
Ich živé vystúpenia sú plné zvodných tanečných rytmov a nákazlivej pozitívnej energie, ktorej sa ťažko odoláva. Jednoducho ju treba zažiť.