3. ročník Bratislavských
jazzových dní v Žiline

V minulom roku Bratislavské jazzové dni v Žiline mali veľký úspech u jazzových fanúšikov zo Žiliny a širokého okolia. Bol to 2.ročník tohto festivalu a predstavili sa vtedy na ňom: z domácej scény Michal Bugala Trio, africká speváčka Aminata so skupinou the Austronauts a vrcholom celého podujatia bolo vystúpenie vynikajúceho amerického jazzového gitaristu Marka Whitfielda v spoločnom projekte so slovenskými hudobníkmi z kapely AMC TRIO. Na základe obrovského ohlasu od divákov došlo k dôležitej zmene a festival bude v tomto roku až dvojdňový.

Hlavný organizátor agentúra Art Team pripravila už 3.ročník tohto festivalu na piatok a sobotu 23. až 24.októbra 2015 s jazzovými hosťami akých sme tu ešte nemali. Prípravy tohtoročného žilinského festivalu sú síce stále v plnom prúde, ale mená a vizitky niektorých účinkujúcich vám už teraz môžeme predstaviť.

Hlavný organizátor agentúra Art Team v rámci 3.ročníka Bratislavských jazzových dní v Žiline predstaví ďalšie z veľkých mien svetového jazzu a to kanadského hudobníka Alaina Carona s jeho vlastnou skupinou. 

Ide o skúseného a uznávaného 60-ročného basgitaristu, ktorý vystupoval a spolupracoval s takými hudobnými hviezdami ako Mike Stern, Billy Cobham, Didier Lockwood či Gino Vannelli. Hráva na 6 strunovej basgitare a hudobnému umeniu sa priúčal tiež na slávnej Berklee College of Music.

V rokoch 1976 – 1992 sa Alain Caron preslávil ako člen uznávanej kanadskej skupiny UZEB zameranej na jazz fusion. Od roku 1993 potom začal vydávať koncepčné albumy ako Le Band.

Celkovo vydal viac ako 20 albumov buď so skupinou UZEB alebo vlastných sólových. Okrem toho ako hudobník hosťoval na 25 albumoch. Medzi inými nahrával aj so známou nemeckou speváčkou a hudobníčkou Leni Sternovou a slávnym Gino Vannellim.

Svoje najnovšie koncertné DVD In Concert vydal v júli 2015.

Počas prvého večera dvojdňového festivalu vystúpi Bob Mintzer Quintet.

Bob Mintzer je vynikajúci americký jazzový saxofonista svetového mena. Okrem toho je aj uznávaný skladateľ, aranžér a bandleader výrazne ovplyvnený americkou jazzovou scénou.

Počas svojej kariéry zaznamenal 30 sólových projektov, 4 nominácie na cenu Grammy a samostatnú cenu Grammy za najlepšiu nahrávku jazzového orchestra „Pocta pre Count Basieho“ získal v roku 2001.

Bob Mintzer je už 20 rokov členom uznávanej skupiny Yellowjackets, ktorá tiež získala nomináciu na cenu Grammy.

Ako inštrumentalista Bob Mintzer spolupracoval aj s takými osobnosťami ako napríklad Art Blakey, Jaco Pastorius, Sam Jones, Randy Brecker, Gil Evans, Mike Manieri a ich zoznam je ešte podstatne dlhší.

V Žiline s ním v rámci jeho projektu vystúpia zahraniční hudobníci Kálman Oláh, Tomáš Baroš a dvaja skvelí slovenskí muzikanti Lukáš Oravec a Marián Ševčík.

Ďalej sa na festivale predstaví so svojou skupinou spevák a hudobník svetového mena Jon Cleary, ktorý vo svojej tvorbe spája prvky hudobných štýlov ako funk, blues a R’n ‘B. Aktívny je na hudobnej scéne už od roku 1980 a vystupoval s takými hudobnými esami ako napríklad: Eric Clapton, Jeff Beck, Tom Jones, John Scofield, Eric Burdon či B.B.King.

Jon Cleary je usadený v americkom meste New Orleans, kde uplynulých 20 rokov študoval hudobnú kultúru a život v New Orleans.

Do Žiliny zavíta aj Gábor Winand – maďarský spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, mnohými kritikmi a poslucháčmi hodnotený ako jeden z najlepších spevákov súčasného jazzu v Európe.

Ešte v roku 2002 francúzsky hudobný časopis Jazzman ocenil jeho debutový album „Corners of My Mind“ cenou ako jeden z najlepších albumov roka.

Gábor Winand vystúpi v Žiline s kubánskou speváčkou, ktorej meno je Elsa Valle. Doteraz Elsa vystúpila na mnohých kubánskych a latinskoamerických festivaloch s vynikajúcim ohlasom u publika i kritiky. Táto speváčka štýlovo ponúka fascinujúcu zmes tradičnej a modernej kubánskej hudby.

Oboch hostí bude sprevádzať NBS TRIO, ktoré pravidelne spolupracuje so špičkovými domácimi a zahraničnými hudobníkmi. Ide o jedno z najznámejších a zároveň najtrvácnejších súčasných jazzových zoskupení na Slovensku.

NBS TRIO hrá v zostave: Klaudius Kováč – klavír, Róbert Ragan – kontrabas a Peter Solárik – bicie.

Hlavným ťahákom dvojdňového festivalu v Žiline bude jednoznačne sobotné vystúpenie gigantického hosťa, americkej jazz funkovej kapely Snarky Puppy. Je to nová koncertná hviezda amerického a svetového jazzu. V roku 2014 sa im podarilo po prvýkrát získať cenu Grammy.

Skupinu Snarky Puppy vedie basgitarista Michael League, ktorý má na konte spoločné hranie s hviezdami ako Roy Hargrove, Gordon Chambers, Patti Austin, Chris Potter, John Ellis či Jason Marsalis.

Jeho najslávnejšou aktivitou je predovšetkým jeho vlastná skupina Snarky Puppy. Táto mimoriadne obľúbená skupina z New Yorku hrá a jamuje fusion jazzu s rockom, funkom a RnB.

Snarky Puppy za desať rokov svojej existencie nahrali desať albumov a absolvovali stovky geniálnych koncertov. Na jeden z nich v októbri tohto roku sa môžu tešiť fanúšikovia jazzu v Žiline o to viac, že takúto slávnu jazzovú skupinu sme tu ešte nemali.

Organizátori festivalu sú naďalej v jednaniach s niektorými ďalšími hviezdami jazzovej scény. A preto nechajme sa prekvapiť, koho sa im ešte podarí zabezpečiť na toto podujatie.

Nezabudnite si však už teraz zakrúžkovať vo svojom kalendári 2 dôležité dátumy: piatok 23.októbra a sobotu 24.októbra 2015, lebo práve vtedy si môžete vychutnať nezabudnuteľné vystúpenia hviezd jazzovej scény na 3.ročníku Bratislavských jazzových dní v Žiline v Mestskom divadle v Žiline.

Tešíme sa aj na vás!

Text: Pavol Kubica

Zdroj foto: web